"Enter"a basıp içeriğe geçin

haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin gazete, dergi kabilinden yapıt organlarıyla ya da radyo, göstergeç kabilinden iletişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere hatlı metanetli hâline getirilmesine de sava hatsı adı verilir. Tarih boyunca insanlar iletişim ihtiyacını istikbal etmek karınin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın hayatında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim araçlarının gelişmesi ile bile sava ve habere vusul yolları değanlayışmiştir. Günümüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı zıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere sahip olan fert ve toplumlar, ömürın değişen ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp harmoni katkısızlayabilmekte ve böylece siyasal, hesaplı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, kaynağını yaşamdan aldatmaır ve özellikle çok hızlı değanlayışimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersizce oturmak, adeta ömürın dışında oturmak mealına gelmektedir. Günümüzde adetları her sabık gündüz kalan hatlı, görsel ve anlayışitsel yapıt organları, topluma sava iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda kontak çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip hikâye ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin benibeşerı ısırması sava değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kalüyle niteliksizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları mabeyinştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir karınin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet reisının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Yüklem YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi sava yapan kök taştır. Bir haberin değerini anlamak karınin öncelikle sava mefhumı üzerinde var olmak gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hikâye, pozisyon ve görünümle müteallik selen ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava hatları denir.

urfa haber

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seokoloji
Antika Eşya Alanlar iqos heets
Seo Fiyatları https://cekicivinckepce.name.tr/ https://ticariyazilimlar.name.tr/ https://garajbrandasi.name.tr/ https://kulaklikfiyatlari.name.tr/ https://hizlizayiflama.name.tr/ iqos fiyat
Puro Satın Al puff bar türkiye
takipci satin al