"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil şehremaneti Reisıydı. Annesi İsmet Eş, uzun seneler Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bandajdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri spesiyalistı başüstüne. Eksperlik sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtalı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yanında Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtalı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi şark Fen Üniversitesi Mütevelli Heyet Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Müesses’nun ilk reisı olarak görev aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma oranında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher başlangıçladı. Bilimsel yayınlarda da gülmeyen artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Dünya Mizaç Örgütü’nün üretimunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Mizaç Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun başlangıçkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç fasıl, Yönetim Kuruluna da iki fasıl reislik yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde başlangıçkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis ve umumi doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başlangıçkanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce başlangıçkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve mizaç bilimleri meydanında çok sayıda bilimsel makalesi, eser kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yararlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Türe ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden biriyi devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en erdemli nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve dayanıklı çok millî müessese Doğramacı’evet en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Eke Herkes Meclisi namına Devlet Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 senelik yaşamı çocuklara, torlaklere ve bütün insanlığa hizmet aşkıyla esbaktir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunduğu katkılarla mizaç, eğitim ve bilim ciğerin yarattığı kurumlarla daima geçekırlanacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seokoloji
Antika Eşya Alanlar iqos heets
Seo Fiyatları https://cekicivinckepce.name.tr/ https://ticariyazilimlar.name.tr/ https://garajbrandasi.name.tr/ https://kulaklikfiyatlari.name.tr/ https://hizlizayiflama.name.tr/ iqos fiyat
Puro Satın Al puff bar türkiye
takipci satin al